HAKKIMDA/ABOUT ME

Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Türk Dili ve Edebiyatı ile İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. Yüksek lisansını Berlin Freie Üniversitesi’ndeki İngilizce Çalışmaları: Dil, Edebiyat, Kültür bölümünde yaptı. “Konuşan Suskunluklar” başlıklı tezinde soykırımdan hayatta kalan kadınların travmalarının edebiyat alanındaki izdüşümünü inceledi. Kadın haklarına distopik bir gelecekten bakan öyküsü “Eşçip” 2015 yılında Türkiye Bilişim Dergisi Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda birinci oldu. 2018’de “Yarım Saat” adlı öyküsü Kaos GL’nin düzenlediği Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda özel ödüle layık görüldü. 5Harfliler, Amargi Dergi, bianet, die tageszeitung, sisterhood-magazine gibi çeşitli
mecralarda Türkçe, İngilizce ve Almanca yazıları yayımlandı. Kadın ve LGBTİ+ hakları, cinsiyetçilik, ayrımcılık, medyada kapsayıcılık gibi konularda çeşitli atölyeler ve eğitimler verdi. 2020 yılında Annemin Kaburgası adlı öykü kitabı İletişim Yayınları’ndan çıktı. Alman die tageszeitung gazetesinin iki dilli platformu taz.gazete’de editör olarak çalıştı, Deutsche Welle bünyesinde sosyal medya ve video editörlüğü yaptı. Halen Berlin’de yaşamaktadır.

* * *

ABOUT ME:

Burçin Tetik is a Turkish journalist and author based in Berlin. She completed her B.A in Turkish and English literature departments at Boğaziçi University and received her master’s degree from Freie University in Berlin. In her master thesis “Speaking Silences” she studied how female survivors of the Armenian Genocide and their traumas were depicted in literature. Her short story “Eşçip” which is an example of feminist speculative fiction has won first place in The Turkish Informatics Association Science Fiction Story Contest in 2015, making her the first woman to win the prize. Her story “Half an hour” which is also included in Annemin Kaburgası (My Mother’s Rib) won the special prize in Kaos GL’s annual Women to Women Story Contest. Her short story collection Annemin Kaburgası was published by İletişim Publishing in 2020. Tetik has given numerous workshops and trainings, planned online campaigns against sexism and queerphobia and written articles for several magazines and news platforms. She was an editor at taz.gazete, a bilingual online news platform by the German newspaper die tageszeitung. For the last three years she has been working for Deutsche Welle’s Turkish YouTube channel +90. Her main focus is women’s and LGBTIAQ+ rights.