Feminizm

Sayın Erkekoğlu, 8 Mart’tan Men Edildiniz

Muhterem Erkek Erkekoğlu,

Tarafımıza yaptığınız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşüne katılma başvurunuzu aldık. Öncelikle başvurunuz için çok teşekkür ederiz, her sene bu zamanlar aldığımız birkaç milyon “Feministler erkekler için neden bir şey yapmıyor?”, “Tüm erkekler aynı değil” ve “Nasıl bana tacizci dersiniz?” başlıklı mektupların yanına koyduk.

Maalesef cevabımız geçen sene ve ondan önceki sene ve tüm önceki senelerde olduğu gibi, koca bir hayır. Bu sene de natrans-hetero erkekler olarak feminist kadınların düzenlediği, örgütlediği, tüm sene olduğu gibi o günü de cinsiyet eşitliğini sağlama mücadelesi vererek geçirdiği bir 8 Mart yürüyüşüne gelme başvurunuz daha REDDEDİLDİ.

Bugüne dek her alanı kendinizin varsaydığınız için anlamanız güç olabilir. Örneklerle açıklayalım. Hani tamamen size ait olduğunu hissettiğiniz, sandalyelerinde rahatça kaykıldığınız, türlü cinsiyetçi küfürler, türlü kadın düşmanlıkları örgütlediğiniz kahvehanelerinize bir kadın girdiğinde alanınıza saldırılmış gibi hissediyor, oturduğunuz koltukta çivi varmış gibi rahatsız oluyorsunuz ya, işte o, erkeklerin 8 Mart yürüyüşlerine girmeleri yanında hiçbir şey!

Çok sayın Erkekoğlu, bir kadın eyleminde önümde yürüyordunuz, önce çıkaramadım sizi, ama sesiniz yükselince hemen tanıdım, kadın sevgilinize bir kadın yürüyüşünde bağırıyordunuz. Aynı yürüyüşte ve daha pek çoğunda dilekçenize “kadınlara destek amacıyla” yazdığınız halde, sloganlarınızla etrafınızdaki kadınların sesini bastırdığınız, her zaman yaptığınız gibi kadınların alanını çaldığınız görüldü. Birkaç ay sonra cinsiyet eşitliği eğitimine katılarak aldığınız Mor Sertifika sonrası, öğretmeni olduğunuz lise öğrencisine tecavüz ettiğinizi öğrendik. Öğrenci intihar etti. Okul yönetimi olayın üzerini kapamaya çalıştı.

Sayın erkekliği dillere destan Erkekoğlu, Özgecan Aslan için katıldığınız yürüyüşten sonra 18 yaşındaki Cansu Kaya’yı öldürdüğünüzü tespit ettik. Size olan nefretimiz sonsuz.

Yapılan incelemelerde erkeklik ayrıcalığından sonuna dek faydalandığınız, çalıştığınız kurumlarda cinsiyet eşitliği ile ilgili hiçbir aktif eylem yürütmediğiniz, etrafınızdaki kadınları sık sık cinsiyetçi dile, hatta “şaka” adı altında duygusal şiddete varan tacizlere bıraktığınız tespit edildi. Yıllardır feminist hareketin içinde olan kadınlara sanki siz de feminizmde onlar kadar söz sahibiymişsiniz gibi davrandığınız, içselleştirdiğiniz erkek ayrıcalıklarınızdan ötürü kendinizi kadınlara feminizm “anlatabilir” seviyede gördüğünüz tanıklar tarafından onaylandı.

Sayın Erkekoğlu, kadın düşmanı, transfobik ve homofobik beyanlarda bulunan erkek arkadaşlarınızı uyarmadığınız, hatta kendilerine gülerek ve şakalaşarak destek verdiğiniz kurumumuza gelen bilgiler arasındadır. Bizler, sizinle mücadele ediyoruz. Bizler, 8 Mart’ta sizinle değil, size karşı sokaklarda olacağız. Yanımızda yeriniz olmadığı gibi, ısrarınız karşısında özsavunma hazırlıklarımızı tamamladığımızı tarafınıza bildirmek isteriz.

İşbu sebepten, 8 Mart yürüyüşüne katılmak isteme sebebinizin ilk kez bir alanın kendisine ait olmadığı hissine kapılan erkeklik egonuzdan kaynaklandığı, amacınızın kadınlara destek değil alanlarını kontrol etme arzusu olduğu anlaşılmıştır. Titiz incelemelerimiz sonucu, eğer gerçekten kadınlara destek olmak isteseydiniz yapıyor olacağınız eylemleri yerine getirmediğiniz, üstelik size katılımınızın neden uygun olmadığını anlatan kadınlara erkeklik uyguladığınız görülmüştür.

Sayın Natrans Erkek Erkekoğlu, feministler olarak 8 Mart eylemlerinden ömür boyu men edildiğinizi bildirmekten mutluluk ve kıvanç duyuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s